Zpět do obchodu

Registrace

Jak vybrat jízdní kolo

Jakou velikost rámu zvolit?

Chcete si koupit jízdní kolo a nejste si jistí, jakou velikost zvolit? Při výběru jízdního kola je správná velikost jedním z nejdůležitějších parametrů. Nesprávný výběr jízdního kola a velikosti rámu a může výrazně zhoršit celkový jízdní komfort a může mít za následek bolesti zad, kloubů i jiných částí těla.


Určení velikosti rámu podle výšky postavy:

Velikost rámu je nejčastěji udávaná v palcích nebo velikostech S, M, L, XL, u silničních kol se velikost označuje obvykle v centimetrech. Jak správně vybrat vhodnou velikost podle výšky postavy se dozvíte v následující tabulce:

Výška postavy (cm) Horská a celoodpružená kola a elektrokola Krosová a trekingová kola a elektrokola Silniční a fittness kola a elektrokola
140 - 150 XXS - XS / 13 - 14"    
150 - 160 XS - S / 15 - 16" XS - S / 16 - 17" XS - S / 44 - 46 cm
160 - 170 S - M / 17 - 18" S - M / 17 - 18" S - M / 46 - 50 cm
170 - 180 M - L / 18 - 20" M - L / 18 - 20" M - L / 50 - 56 cm
180 - 190 L - XL / 19 - 21" L - XL / 20 - 22" L - XL / 55 - 59 cm
nad 190 XL - XXL / 21"+ XL - XXL / 22"+ XL - XXL / 60 cm

 

 

 

 

 

 

Výše uvedené údaje jsou orientační a mohou se lišit podle značky a geometrie rámu. Pokud si nejste jisti, obraťte se na nás osobně v prodejně, kde vám rádi poradíme.

Jaký vybrat rozměr kol? Bude pro mě lepší 29 nebo 27,5?

V posledních letech došlo k rozmachu nových rozměrů kol, které se na horských kolech používají. V současnosti rozlišujeme dva základní rozměry, a sice větší 29" a menší 27,5". Stále se ještě můžete setkat s 26" koly, které byly dlouhá léta jedinou variantou, dnes už se jedná spíše o přechodný rozměr juniorských horských kol.

Mezi tyto rozměry je potřeba dále zahrnout specifické rozměry z posledních let, a to 26" s pneumatikami šíře 4,0 až 5,0 palce, taková kola patří do kategorie Fat Bike. Nejnovějším trendem pak je 27,5+, což jsou klasická kola 27,5" s širšími plášti o rozměru obvykle 2,6 až 3,0 palce. Nejvíce rozšířený je tento rozměr v kategorii elektrokol, díky širokým plášťům je elektrokolo v terénu lépe ovladatelné, komfortnější, snáze překoná nástrahy terénu a v neposlední řadě má vyšší odolnost proti defektům, klasickému procvaknutí duše.

Klíčovými body pro výběr správného typu a rozměru kol je jízdní styl jezdce a technika jízdy, zvolený terén a také výška postavy. V úvodu je potřeba říci, že neexistuje jediná správná velikost, všechny mají své výhody i nevýhody.

  • Výběr podle výšky postavy

    Pro správný výběr vhodného rozměru kol doporučujeme důkladně obě varianty vyzkoušet a porovnat geometrie kol a jejich ovladatelnost. Je všeobecně známo, že horská kola s 29" koly jsou nejvhodnější pro jezdce s výškou postavy od 170 cm, pro jezdce s nižší postavou jsou pak vhodnější horská kola s 27,5" koly. Menším rozměrem kol jsou většinou osazená také dámská horská kola. Přestože někteří menší jezdci dokáží těžit z výhod 29" kol, z našich zkušeností můžeme říci, že optimálnější jsou pro ně 27,5" kola.
     
  • Výběr podle zvoleného terénu, jízdního stylu a typu kola

    Překážky v terénu, jako jsou kořeny, kameny a výmoly, zvládají překonávat 29" kola lépe než 27,5". Důvodem je především větší průměr kola, větší styčná plocha pneumatiky s terénem a vyšší setrvačnost. Jízda v terénu je tak více plynulejší a komfortnější, rozdíl poznáte například v kamenitém sjezdu, kde se velká 29" kola chovají lépe než menší 27,5". Ty jsou ale naopak hravější, živější a jízda v terénu je díky tomu zábavnější. Obzvlášť na technických trailech se zavřenými zatáčkami nebo v bike parcích, kde je neustále potřeba měnit směr a rychlost jízdy, jsou menší 27,5" kola vhodnější.
     . Jaké jsou výhody a nevýhody větších 29" kol?

         + Díky většímu průměru kol lépe překonávají nástrahy terénu.
         + Větší styčná plocha pláště s terénem znamená lepší přilnavost.
         + Na jedno šlápnutí ujedou delší vzdálenost.
         + Vyšší setrvačnost.
         + Větší objem plášťů poskytují větší pohodlí.
         + Vzhledem ke středu kola je níže položené těžiště, což poskytuje větší stabilitu.

          Pro jezdce s menší postavou pod 165 cm bývá problém s optimální geometrií rámu.
         -  Větší kola znamenají vyšší hmotnost, je potřeba více energie na rozjetí.
         -  Horší obratnost na úzkých a točitých stezkách, obzvlášť ve vyšší rychlosti 

Můj osobní poznatek z praxe je také hledisko jak a kde na kole budete jezdit. Jestliže například jste doposud vlastnili krosové kolo, tak 29" horák s malým rámem bude určitě lepší nežli horák s 27,5" koly a to zejména pokud budete jezdit především po lesních a polních cestách, silnici, velice málo po rozbitém a těžkém terénu, jak je výše zmíněno čím rozbitější a těžší terén, různé triky v terénu a podobné neplechy, bude lepší 27,5" ale pokud spíše jste zaměření na turistiku, pohodu a lehký max. středně těžký terén, bude lepší 29" s malým rámem a pro někoho můžu doporučit i pevnou vidlici, populární jsou karbonové pro svůj atraktivní vzhled, nízkou váhu a nulovou údržbu, široké pneumatiky pak na středně těžkém terénu nahradí odpružení vidlice, důležitý je také výběr vzorku pneumatiky a jejich kvalita, zde se také vyplatí příliš nešetřit, střední cenová hladina okolo 700,- Kč za kus bohatě stačí.

Správná poloha sedla:

 

 

 

 

 

 

 

 

Nevhodně nastavený posed může výrazně zhoršit jízdní komfort a může mít za následek nejčastěji bolesti zad, ale i kloubů a jiných částí těla. Při správném posedu je zaručen také nejefektivnější přenos síly do pedálů. Správnou polohu sedla a pozici za řídítky vám nastaví vyškolený personál na našich prodejnách před zakoupením kola. V případě, že vám kolo dorazí domů přepravní službou, zde naleznete několik rad.

Posaďte se na sedlo, nastavte kliku s pedálem do spodní úvratě kolmo k zemi a položte na pedál nohu patou. Zároveň je nutné, aby i druhá noha byla na pedálu, aby jezdec seděl rovně a nebyl nakloněn do žádné strany. V této poloze by měla být noha v koleni téměř natažená, jen nepatrně pokrčená (obr. 1). Takto je výška sedla nastavena správně a při šlapání je noha mírně pokrčená (obr. 2). V případě, kdy je sedlo příliš vysoko, se jezdec neustále přesouvá z jedné strany na druhou, aby dosáhnul na pedály. Sedlo příliš nízko naopak daleko více unavuje nohy při šlapání a obvykle způsobuje bolest kolenou.

Důležitý je také sklon sedla, to by mělo být ideálně ve vodorovné poloze (obr. 3) nebo špičkou jen mírně dolů. Také záleží na tvarování sedla a jízdních preferencí jezdce.

Jak vybrat velikost dětského kola?

U dětí je třeba na správnou velikost kola klást obzvlášť velký důraz. Dítě na kole by mělo vždy bezpečně dosáhnout na zem, zpočátku ideálně vždy celou nohou. U dětského kola je dosáhnutí nohou na zem zpočátku důležitější, než nastavení správné výšky sedla. Platí pravidlo, že kolo by mělo růst společně s dítětem. Časté řešení rodičů koupit větší kolo, aby déle vydrželo, není správné. Na příliš malém nebo naopak velkém kole se děti necítí dobře a špatný výběr velikosti může způsobit, že si k jízdě na kole vytvoří negativní vztah.

Průměr kola Věk dítěte Výška postavy (cm)
12" 2 - 4 85 - 105
16" 4 - 7 100 - 120
20" 5 - 9 115 - 130
24" 7 - 11 125 - 140
26" 9 - 13 130 - 150
27.5" Nad 10 Nad 135 cm

Maxbike 16 2020 matně růžováJunior 20 2020 matný zelenýDenali 24 2020 šedý matný + tyrkys + oranžový

 

Materiály rámu:

K výrobě rámů jízdních kol se nejčastěji používá hliník, karbon a ocel, u exkluzivních kol zřídka také titan. V následující tabulce se vám pokusíme vysvětlit vlastnosti jednotlivých materiálu:

  • Hliník - hliníkové rámy naleznete na většině dnes prodávaných jízdních kol. Vynikají slušnou hmotností, velice dobrou tuhostí a příznivou cenou. Nevýhodou pak je velice nízká pružnost rámu. Výrazným prvkem napomáhajícím vlastnostem hliníkových rámů je tvarování trubek. Většina hliníkových rámů používá technologii Hydroforming, kdy je rám tvarován vodou pod vysokým tlakem. Hliníkové rámy nesou označení ALU (případně s označením typu - 6061, 7005, 7020 atd., dle zvolených příměsí). Hmotnost běžného hliníkového rámu se pohybuje okolo 2 kg.
  • Karbon - karbonové rámy jsou používány u jízdních kol určených pro sportovní a závodní použití, obvykle ve středních a vyšších cenových relacích. Karbonový rám vzniká kladením vrstev karbonové tkaniny a pojidla do speciálních forem a jejich spékáním při tlaku a vysátém vzduchu. Tento způsob výroby umožňuje přidávat a ubírat materiál na místech, kde ho je nebo naopak není potřeba. Tím se dociluje vysoké pevnosti a přitom extrémní lehkosti konstrukce. Díky zdokonalení technologie výroby se tyto rámy staly momentálně nejlepším materiálem pro rámy jízdních kol. Oproti hliníkovému rámu je váhová úspora cca 30-50%, nejsou vyjímkou karbonové rámy vážící hluboko pod 1 kg. Pro výrobu karbonových rámů a doplňků se používají výhradně tři druhy karbonu podle použité pleteniny:
  • 3K karbon - nejběžnější karbonové vlákno, které poskytuje komfortní jízdu při stále relativně vysoké tuhosti
  • UD karbon - nesměrová vlákna nejsou vrstvena přes sebe a tím pádem jsou extrémně pevná, podíl pryskyřice je v nich velmi nízký
  • 12K karbon - těžší, cenově dostupnější karbonové vlákno, se kterým se můžete setkat u levnějších karbonových rámů
  • Ocel (Hi-Ten) - ocelové rámy se v dnešní době používají pro výrobu zejména levných jízdních kol. Výhodou ocelových rámů je jejich pružnost a nízká cena. Nevýhodou je pak vyšší hmotnost. V naší nabíce naleznete ale i rámy označené jako Columbus nebo Cr-Mo, zušlechtěná ocel s přísadou chromu a molybdenu, čímž je možné docílit tenčí stěny trubek a nižší hmotnosti. Pro odstranění těchto nevýhod se často používají slitiny oceli jako např. Cr-Mo (zušlechtěná ocel s přísadou chromu a molybdenu) nebo slitiny např. Columbus. Díky tvrdosti slitiny je možné použít tenčí stěny trubek a rám je proto lehčí. S kvalitou těchto slitin potom samozřejmě roste i jejich cena.
  • Orientační nosnosti jízdních kol

    Níže v tabulce naleznete maximální nosnosti jízdních kol dle jednotlivých kategorií. Tyto údaje jsou pouze orientační a mohou se u různých značek a typů kol mírně lišit.

  • Druh kola Orientační nosnost
    Horská kola 130 kg
    Celoodpružená kola 120 kg
    Krosová a trekingová kola 130 kg
    Silniční kola 120 kg
    Dětská kola 12 - 16" 50 kg
    Dětská kola 20" 80 kg
    Dětská kola 24" 100 kg
    BMX 150 kg

 

Zpět do obchodu